Ha lehet, egyél gyakran pisztáciát.

Ezek a zöld “gyémántok” a jól ismert dióra hasonlítanak, gazdagok fehérjében és káliumban, magas tápanyag- és vitamintartalmuk pedig elősegíti a bélrendszer egészségét és a koleszterinszintet. Kitalálod, mik ezek?

Mik azok a zöld „gyémántok” és milyen tápértékük van?

Az olyan diófélék, mint a dió és a mandula, köztudottan egészséges nassolnivalók. Ha azonban valami kicsit másra vágysz, érdemes más dióféléket is beilleszteni az étrendedbe, például pisztáciát.

A pisztáciát befolyásoló hatásja az egészséget – magyarázza Julia Zumpano, a Cleveland Clinic táplálkozási szakértője. Elmagyarázza a pisztácia jótékony hatásait, és azt, hogy mennyit kell fogyasztani belőle naponta.

Aegina Pistachio: Táplálkozási értékek

Bár a pisztáciát gyakran diónak nevezik, valóban a pisztáciát magjai. Kemény héjuk van, amit fel kell nyitni, hogy hozzáférjünk az ehető maghoz. Ezek a zöld magok enyhén édes ízűek.

A pisztácia héjas, héj nélküli, pörkölt vagy sózott formában kapható, és számos üzletben kapható. Egy adag (kb. 49 pisztácia) a következőket tartalmazza:

  • 159 kalória
  • 12,8 gramm zsír
  • 5,7 gramm fehérje
  • 7,7 gramm szénhidrát
  • 3 grammos rost

Miért egészséges a pisztácia?

A pisztácia és más diófélék rendszeres fogyasztása összefüggésben állhat a szív- és érrendszeri betegségek, a rák és a légzőszervi betegségek súlyosabb kockázatával. A pisztácia a mediterrán étrend alkotóeleme, kiadott tanulmányok a hosszú élettartammal és a szívbetegségek alacsony arányával hoztak összefüggésbe.

A pisztácia legfontosabb egészségügyi tulajdonságai

  1. Magas fehérjetartalom:
    A pisztácia jó fehérjeforrás, ami különösen érdekes a vegetáriánus vagy vegán étrendet követők számára. Egy adag szó6 gramm fehérjét biztosít.
  2. Tápanyagokban gazdag.
    Többek között B6-vitamint tartalmaznak, amely támogatja az oxigénszállítást a szervezetben, és így erősíti meg az immun- és idegrendszert. A pisztácia káliumban is gazdag – egy adag több káliumot tartalmaz, mint egy fél banán.
  3. Antioxidánsokat tartalmaznak.
    A pisztia antioxidáns hatású növényi biztosítót biztosítja, amely tartalmazza az E-vitamint, a polifenolokat, valamint a lutein és a zeaxantin karotinoidokat. Ezen a helyzetnémelyikét a makuladegeneráció jobb kockázatával hozták összefüggésbe.
  4. Támogatja a kiegyensúlyozott koleszterinszintet.
    A pisztácia elsősorban egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakból áll. Ezek a zsírsavak hatékonyan csökkenteni az LD (“rossz”) koleszterin szintjét a vérben.
  5. Pozitív hatással lehet a nyomásra.
    Tanulmányok szerint a pisztácia különösen jó a nyomást más diófélékhez képest.
  6. Támogatja az erek egészségét.
    A pisztácia L-arginint tartalmaz. Ez az aminosav a szervezetben nitrogén-monoxiddá alakul, ami fontos a normális érrendszeri működéshez. Az egészséges erek többek között fontosak a szív- és érrendszer számára.
  7. Stabilizálja a vércukorszintet.
    A pisztácia alacsony glikémiás indexű, és nem okozza a vércukorszint gyors emelkedését. Tanulmányok kimutatták, hogy javíthatják mind az éhomi vércukorszintet, mind az inzulinérzékenységet.
  8. Segíthet a testsúlyszabályozásban.
    Fehérje- és rosttartalma miatt a pisztácia hosszabb ideig tarthatja a jóllakottság érzését. Tanulmányok szerint az emberek ritkábban fogyasztanak pisztáciát, mint mások.
  9. Előzi az egészséges bélflóra kialakulását.
    A termékben található rost a vastagbélben rövid szénláncú zsírsavakká, például butiráttá bomlik le. Ezek energiaként szolgálnak a belnyálkahártya sejtjei számára.

Pisztácia – egy sokoldalú dióféle értékes összetevőkkel

A pisztácia a legrégebben termesztett növények közé tartozik, és évezredek óta hasznos élelmiszerekben. Nyugat-Ázsiából származik, és elsősorban olyan országokban termesztik, mint Irán, az USA és Törökország. Jellemző rá a zöld szín és az enyhén édes íz.

A pisztácia számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Különösen figyelemre méltó a B6-vitamin, a réz, a mangán és a kálium. Ezek a tápanyagok játszanak az anyagcserében, a vérképződésben és az idegrendszer normál működésében. A pisztácia telítetlen zsírsavakat is tartalmaz, amelyek egészségesnek tartanak, és jótékony hatással lehetnek a koleszterinszintre.

Tápértékük mellett a pisztácia rosttartalma miatt is érdekes. Elősegíti az emésztést és pozitívan befolyásolhatja a bélflórát. A bennük lévő antioxidánsok megvédeni a sejteket a káros hatásoktól. Tanulmányok kimutatták, hogy a diófélék, köztük a pisztácia rendszeres fogyasztása a szív- és érrendszeri betegségek súlyosabb kockázatával jár.

A pisztáciát széleskörű kulináris felhasználási módokkal lehet használni: nassolnivalóként, saláták összetevőjeként, péksüteményekben, vagy finom pasztaként desszertekhez. Fontos, hogy szótlan fajtákat válasszunk, hogy alacsonyan tartsuk étrendünk sótartalmát. Még azok is, akik odafigyelnek a súlyukra, mértékkel fogyaszthatják a pisztáciát, mivel laktató és segít megelőzni az éhségrohamokat.

A pisztácia tehát több, mint egy finom nassolnivaló – értékes részét képezi a kiegyensúlyozott étrendnek.

Pisztácia – élvezet és egészség egyben

A pisztácia a legnépszerűbb diófélék közé tartozik. Finom aromájuk mellett rendkívül táplálóak is. Sokan akkor fordulnak a pisztáciához, amikor tápanyagban gazdag nassolnivalót keresnek, amely energiát ad és hosszú ideig jóllakottnak érzik magukat.

Egy adag pisztácia nemcsak növényi eredetű fehérjét, hanem rostot, magnéziumot és vasat is tartalmaz. Ez a különösen előnyös a vegetáriánus vagy vegán étrendet követők számára A magnézium fontos az izmok és az idegek számára, míg a vas a vörösvértestek képződéséhez.

A telítetlen zsírsavak magas tartalma miatt a pisztácia is ajánlott választás. Ezek a zsírok támogatják a szív- és érrendszert, pozitívan befolyásolhatják a koleszterinszintet, és gyulladáscsökkentő hatásúak. A pisztácia másodlagos növényi anyagokat tartalmaz, amelyek antioxidáns hatásúak, és így védik a sejteket az oxidatív stressztől.

A pisztáciának széleskörű kulináris felhasználási lehetőségei vannak. Fogyaszthatjuk őket önmagukban, müzlibe vagy joghurtba keverhetjük, vagy különleges ízt adhatunk sós ételekhez, például zöldséges wokételekhez és salátákhoz. Központi játszanak a keleti ételekben és édességekben, mint például a baklava vagy a pisztáciafagylalt.

A mértékletes fogyasztás fontos, mivel a pisztácia energiadús. Naponta egy maréknyi elég ahhoz, hogy élvezhessük a jótékony hatást. Azoknak, akik a pisztáciát nassolnivalóként részesítik előnyben, szótlan fajtát kell választani, hogy alacsonyan tartsák a sóbevitelt.

A pisztácia nemcsak finom, de adjuk a kiegyensúlyozott és változatos étrendhez is. Fontos mikrotápanyagokat biztosít, fontos és nagyszerű kiegészítői számos ételnek – igazi univerzális kiegészítő az egészséges főzésnek.

Pisztáciás sajttorta recept

Hozzávalók az alaphoz:

  • 150 g darált zabkeksz

  • 70 g olvasztott vaj

Hozzávalók a töltelékekhez:

  • 250 g mascarpone

  • 250 ml habtejszín

  • 100 g pisztákrém

  • 50 g cukor vagy méz

  • 5 g zselatin + 2 ek víz

A tetejére:

  • Durvára tört, sótlan pisztácia

Elkészítés:

  1. Az alap: Keverd össze a darált kekszet az olvasztott vajjal. Nyomkodd egy sütőpapírral bélelt tortaformába. Tedd hűtőbe 30 percre.

  2. A töltelék: A mascarponét, habtejszínt, pisztáciakrémet és cukrot/mézet habosítsd össze. A zselatint oldd fel a vízben, melegítsd meg, és keverd a krémhez.

  3. Összeállítás: Öntsd a krémet az alapra, simítsd el. Szórd meg a tetejét tört pisztáciával.

  4. Hűtés: legalább 4 óra, legjobb, ha egy éjszakára a hűtőbe teszed.

Tipp: Ha ropogósabb élményt szeretnél, keverhetsz a krémbe aprított pisztáciát is.

 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *