Bevezettés a borókabogyók csodás világába
A borókabogyó, más néven Juniperus communis , egy örökkzöld növény ami a borókafélék családjába tartozik. Széles körben megtalálom, különösen az északi féltekén. Ez a kis fa vagy bokros cserje néha elérheti a 10 méteres magasságot is, de általában jobb formában nő, és igazán könnyen felismerhető tűlevelei és apró, gömbalakú bogyói miatt.
A bogyók először zöldes színűek, de érésük során kékes-feketévé válnak. Épp ekkor, amikor megértek teljesen, szedik le őket, általában ősszel vagy kora télen. A borókabogyók vadon nőnek szerte a világon, elsősorban erdők szélén, hegyoldalakon, réteken és köves talajú helyeken. Napfény kedvelők, és szeretik a szárazabb, laza talajokat – a túl nedves környezet nem igazán az ő világuk.
Az emberiség már évszázadokkal ezelött is felfedezte a borókabogyó jótékony tulajdonságait. A népi gyógyászatban gyógyító gyógyvize- és hógyúti megbetegedésre, de a bélrendszeri panaszok enyhítésében is hasznos segítőtárs.
Gyógyhatások – nem csak hókuszpókusz
A borókabogyónak több gyógyító hatása van, és ezek közül az egyik legfontosabb a természetes vízhajtó képessége. Ez azt jelenti, hogy elősegíti a méregtelenítést és fokozza a vizelet szervezett, ezzel támogatva a vese munkáját. Így például a vesekövek kialakulásának megelőzésében, vagy már a kődarabok eltávolításában.
étel étvágygerjesztő hatása is ismert, tehát azoknak, akik étvágytalanok vagy emésztési nehézségekkel küzdenek, különösen előnyös lehet egy kis borókateával indítani a napot. A borókabogyóban található illóolajok és flavonoidok segítik a gyomor működését, serkentik az emésztőnedveket, enyhítik a puffadást és megnyugtatják a beleket.
Számos esetben bélgyulladások felhasználása re, antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságainak. A reumás és köszvényes betegek gyakran fordulnak elő a borókabogyóhoz, mivel csökkenti az ízületi gyulladást és fájdalmat, különösen ha illóolajat használó masszírozva hasznosul.
Borókabogyó és légzés – szabadítsd fel a tüdőt
A borókabogyó nem csak a beleknek tesz jót. A légzőrendszer egészségében is komoly szerepet játszhat. A régi időkben a borókát gyakran használták megfázásra, hörghurutra vagy tüdőgyulladásra. A bogyók illóolaja ugyanis csökkenti a gyulladást és elpusztítja a kórokozókat, így segítve a légutak megtisztítását.
Ha valaki erősen köhög, vagy hurutos megbetegedéssel küzd, egy borókabogyó-főzet igazi áldás lehet. Belélegezve az illóolajat, például inhalálást, gyorsan szükségesheti a légzést. A terpének és flavonoidok lazítják a hörgőizmokat, ezzel elősegítve a légutak szabaddá válását.
Felhasználás – nem csak teában
A borókabogyó számos formában kapható, és minden változatnak megvan a maga előnye. A legelterjedtebbek közé tartozik a tinktúra, a tea és az illóolaj. A tinktúra általában alkoholos kivonat, amit pár csepp szokás fogyasztani vízbe cseppentve – remek gyomornyugtató és puffadásgátló.
A borókatea pedig igazi klasszikus. Egy-két teáskanálnyi bogyót elég leforrázni egy bögrényi állandó, majd lefedve 10 percig állni hagyni. Ennyi elég, hogy a jótékony is kioldódjanak. A tea nemcsak a beleket nyugtatja, de erősíti az immunrendszert és segít a szervezet megtisztításában is.
Az illóolaj sokféleképp alkalmazható. Diffúzorban párologtatva megnyugtat, segít az ellazulásban, csökkenti a szorongást. Hordozóolajjal keverve a bőrre is kenhető – kiváló izomfájdalmak vagy reumatikus panaszok esetén. Arra viszont figyeljünk, hogy hígítatlan formában ne kerüljön a bőrre, mert irritációt okozhat!
Mi mindenre jó a borókabogyó? Egy (nem teljes) lista
-
Vesekő oldására
-
Puffadás csökkenésére
-
Bélgyulladás enyhítésére
-
Étvágytalanság esetén
-
Reuma és köszvény tüneteire
-
Hörghurut és megfázás ellen
-
Húgyúti fertőzések esetén
-
Ekcéma és pikkelysömör kezelésére
-
Hajhullás esetén
-
Asztmás tünetekre
A boróka a középkorban – boszorkányriasztóként is funkcionált
Tudtad, hogy a középkori emberek gyakran akasztottak egy kis borókával töltött zsákocskát az ajtó fölé? Úgy tartották, hogy megvéd a rontástól, a balszerencsétől és még a boszorkányoktól is! Sőt, a borókabokrot gyakran közvetlenül a házak mellett, hogy távol tartsák a gonoszt.
Borókapálinka? Igen!
A borókabogyó magas cukortartalma miatt ideális pálinka-alapanyag. Szlovákiában például Borovicska néven ismert, Erdélyben pedig Feňőíz -nek hívják. Az íze felejti, kissé gyantás, és igazán különleges, aki egyszer megkóstolja, biztos nem felejti el.
Figyelmeztetés! Nem mindig ajánlott
Fontos megjegyezni, hogy a borókabogyó nem mindenki számára biztonságos. Kifejezetten tilos terhesség alatt fogyasztani, mert izom-összehúzó hatása miatt vetélést okozhat. Ugyancsak kerülendő gyulladásos vesebetegség esetén. A túlzott fogyasztása hosszú távon vesekárosodást okozhat, ezért csak mértékkel alkalmazzuk.
Ha terápiás céllal fogyasztjuk, akkor mindig gondoskodunk megfelelő bevitelről, hogy a fokozott vizeletkiválasztás ne vezessen kiszáradáshoz.
Kozmetikai alkalmazás – nem csak belsőleg csodaszer
A boróka nemcsak a test belsejében, de kívülről is csodákat tehet. Az olajat gyakran alkalmazzák gyulladt, zsíros vagy eltömődött bőr kezelésére. Szabályozza a faggyúmirigyek működését, serkenti a bőr anyagcseréjét és segíti a sejtek megújulását. Bőr esetén is jó hatású lehet, mivel különösen enyhén szárító tulajdonsággal bír.
Összefoglaló…
A borókabogyó egy igazán sokoldalú növény. Gyógyhatásai szerepel a vízhajtó, vese- és epekőoldó tulajdonság, enyhíti az emésztési gondokat, reumás panaszokat, és még a légutak tisztításában is szerepet játszik. Használható tea tinktúra vagy illóolaj használható, akár külsőleg, kozmetikumként is. De mindig tartsuk észben: bár természetes, nem játék! A helyes adagolás, és a körültekintő alkalmazás elengedhetetlen.
Ha van rá lehetőséged, egy borókabokrot a kertedbe – nemcsak hasznos, de a boszorkányokat is távol tartja!😉
Fotó: Pixabay.com