Diólevél és vércukorszint: természetes segítség cukorbetegeknek

A dió, ez az ősi, ősöreg növény, amit már a nagyanyáink is nagy becsbe tartottak, ma újra a figyelem középpontjába került. De nemcsak a sütemények és saláták dísze, hanem egyre többen hisznek abban, hogy a dió vércukorszintcsökkentő hatása is figyelemreméltó. A tudomány és a néphit e ponton találkozik: sok cukorbeteg esküszik rá, mások meg csak legyintenek. De akkor most mi az igazság? Nézzük meg kicsit közelebbről!

Diófa: több mint egy árnyékot adó fa

A közönséges dió (Juglans regia) a Balkánról származik, és az egész mérsékelt éghajlati övben megtalálható. Ez a fa akár 20 méter magasra is megnő, kérge világos színű, levelei hosszúkásak és párosan összetettek. A virágai különböznek – a hímvirágok a levélhónaljban, a női virágok pedig ugyanott jelennek meg, csak más formában.

Termése a dió, zöld, húsos héjba van burkolva, amit ha megérik, magától megreped, és kibukkan belőle a jólismert, barázdált, agyformájú dióbél. Az emberek ezt már évszázadok óta fogyasztják, nemcsak finomságként, hanem gyógynövényként is.

Mi minden van a dióban?

A diófának szinte minden része hasznos. A leveleiből (Juglandis folium) többféle hatóanyagot t artalmaz, például juglont, tanninokat, flavonoidokat és illóolajokat . Ezek kombinációja az, amitől a diólevél igazán sokoldalú gyógynövényként ismert.

A friss leveleket június végétől augusztusig gyűjtik, amikor még élénk zöldek, de már nem rozsdásak. 4-5 kiló friss levélből lesz 1 kiló szárított diólevél, amit aztán teaként vagy főzetként használnak fel.

Régen, a népi gyógyászatban nemcsak a levelet, de a gyümölcshéjat és a dió belső válaszfalat is felhasználták gyógyítás céljára. Az a furcsaság derül ki, hogy a diófa alatt nem nagyon nő meg más növény – a lehullott levelekből felszabaduló juglon nevű vegyület mérgező más növények számára , ezért a diófa egyfajta “növényi magányosságban” él.

A dió szent fa – nemcsak a legendák szerint

A diófa sok magyar mondában is szerepel – a bölcsesség és az erő jelképe. A gyümölcse nemcsak finom, hanem az agyhoz hasonló formája miatt az emberi tudás, a kozmosz és az ész szimbólumként is értelmezték. A fának van egy titkos védekező mechanizmusa: levelei anyagokat választanak ki, olyan meggátolják, hogy alatta új diófacsemeték nőjenek. Így védi meg saját terét.

De mire jó igazából a diólevél?

A diólevél nemcsak egy növény része, hanem egy komplex, sokoldalú gyógynövény. A belőle készült tea emésztést segítő , méregtelenítő , vértisztító és vércukorszintet csökkentő hatással van. termék tonizálóként is alkalmazzák, vagyis felerősíti az emberi szervezet működését.

A diólevelet használták angolkór , nyirokrendszeri betegségek , tüdőtuberkulózis és csonttuberkulózis esetén. Régi időkben a lépfenét is ezzel kezelték – persze ma már nem ez az első számú terápia, de érdekességként megállja a helyét.

Vércukorszint szabályozás dióval?

Ez az, amiért sokan olvassák ezt a cikket. A diólevél egyik legismertebb, mégis kevesebb igazolt hatása a vérkorszint csökkentésére . A népi gyógyászatban cukorbetegség kezelésére gyógyít, mert segít szabályozni az anyagcserét, csillapítja a szomjúságérzetet, csökkenti a vizelet mennyiségét és megelőzi a szövődményeket.

A cukorbetegek gyakran víz helyett isszák a diólevél teát , napi három-négy csészével. A levelek összehúzó hatása miatt enyhe hasmenés vagy gyomorhurut esetén is hatásos lehet. Használják vérzések, „nehéz lábak” érzése és visszér esetén is.

Tényleg gyógyítja a diabéteszes lábat?

Sokan szenvednek a cukorbetegség egyik legsúlyosabb szövődményétől , a lábfekélytől. Ezek a sebek a rossz vérkeringés miatt nem gyógyulnak be, akár amputációhoz is vezethet. A diólevél teát ilyenkor külsőleg alkalmazzák – le kell mosni vele a sebet, vagy rá kell tenni főzött diólevelet borogatásként. Naponta 3-4 alkalommal ismételve , a gyógyulás látványos lehet. De azért nem felejtsük el: ez nem helyettesíti az orvosi kezelést .

Egy olvasó levele: diótea orrpolip ellen?

A diólevélteának egy meglepő, kevéssé ismert felhasználása is létezik: orrpolip kezelésére . Egy olvasó így írt:

„Kedves Gyuri bácsi!
Hálás vagyok, hogy megmentettél a műtéttől (orrpolip miatt). Dióteát használok. Az orrom még mindig kicsit eldugult, de a szaglásom lassan visszatér, így nyolc hét szünet után újra kezdem a diótea kúrát.”

Nem orvosi bizonyíték, de annál személyesebb élmény.

Diólevél – nem csak belső használatra

A diólevélből készült teát külsőleg is gyakori nőgyógyászati problémákra (fehér folyás, méhgyulladás), valamint ekcémára, tejallergiára, korpásodásra, hajhullásra, visszérre, szemhéjduzzanatra, torokgyulladásra és bőrfekélyekre .

Angliában régen fejtetvek és atkák ellen használták megelőzésként. A diólevéltea orrba szívása is elterjedt volt orrpolip esetén – bár senki nem próbálja ki ezt orvosi konzultáció nélkül!

Hogyan készül a diólevél tea?

1 púpozott teáskanál szárított diólevelet 2,5 dl vízben felforralunk, lefedjük és 15-20 percig állni hagyjuk. Naponta 3-4 alkalommal alkalmazva , különösen lábfürdőként vagy lemosásként hatékony. Minden nap friss teát kell készíteni!

Más felhasználási mód:

  • Diólevél szirup : pálinkában áztatott diólevelek, cukorsziruppal keverve – gyomorproblémákra.

  • Dióbor : vörösborban áztatott levelek + cukor – vértisztítóként alkalmazzák.

  • Dióolaj : gyógyítja a sebeket, gombás fertőzéseket.

Egyéb érdekek

A dióból fogkrémet is készítenek, a fáját pedig bútornak, dísztárgynak hasznosnak. A diólevél hajhullás és tetű ellen is bevethető , sőt, szemöblítőként is használható bizonyos lerakódások ellen.


Összegzés: dió vagy nem dió?

A diólevél, a dióolaj és maga a dióbél nem csodaszerek , de tagadhatatlanul sokféle jótékony hatással vannak. A vércukorszint-csökkentő hatás ugyancsak további tudományos vizsgálatokat igényel, de a népi tapasztalat és az évszázadok óta tartó használat nem véletlen.

Aki cukorbeteg, annak persze nem elég csak dióteát inni – de ha vele is egyeztet, és felelősen használ, kiváló kiegészítő lehet a mindennapi kezeléshez .

És hogy meggyógyít-e egy csésze diótea? Talán nem, de lehet, hogy segít egy lépéssel közelebb kerülni hozzá.

Fotó:Pixabay.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *