Ha azt hallod, hogy kapor , neked biztosan is elsőre a savanyú uborka ugrik be, vagy a mamánál jó öreg kapros túrós lepény. De ez a zöld kis növény sokkal több mint egy konyhai fűszer. A kapor valódi csodafű – segít a gyomrodnak, támogatja a vércukorszintedet, és még az idegeidet is simogatja.
Lehet nem is gondoltad volna, de a kapor több ezer éve jelen van az emberek házipatikájában. Már az ókori görögök is használták – nem csak ételekbe, hanem gyógyításra is.
A gyomrod kedvenc fűszere
A kapor fő ereje abban van, hogy nagyon jót tesz az emésztésnek . A népi gyógyászatban sokszor alkalmazták puffadást, hasfájást, vagy gyomorégés ellen. Ha fájt a hasad, csak egy kis kaporteát kellett inni, és máris jobb lett. nem csak felnőtteknek adták! Még a babáknak is, ha sírtak a hasfájástól – egy kis kapros víz, és nyugi lett a pociban.
A kapor karvon nevű illóolaja enyhíti a görcsöket, elűzi a gázokat, és megnyugtatja a gyomrot. Egy csésze kaportea vacsi után nem csak a testednek, de a lelkednek is jót tesz. Ha stresszes vagy nem tudsz elaludni, próbáld ki! Meglepődsz, mennyire nyugtat.
Görcsökre, puffadásra – jöjjön a kapor!
A kapor magjai tartalmaznak egy csomó szuper hatóanyagot, mint pl. limonén , apiol és a már említett karvon . Ezek nemcsak az emésztést segítik, de enyhítik a fájdalmat is, ha feszít vagy görcsöl a hasad. És a legjobb? Természetes módon, kíméletesen működnek, nincs mellékhatás.
Ha vacsora után megiszol egy kis kaporteát, nem fog puffasztani a nehéz kaja. És ha székrekedésed van? Egy kis langyos mézes kaportea csodákat művel. Az emésztés olyan, mint egy gép – néha be kell olajozni, és a kapor ebben zseni.
Vércukorra? Igen, arra is jó!
Azt már sokan tudják, hogy a kapor jót tesz a gyomornak. De hogy a vércukorszintre is hatással van , azt kevesebben ismerik. Az indiai és közel-keleti orvoslásban már régóta beteg a kapormagot a 2-es típusú cukorbetegség kezelésének kiegészítőjeként.
Tudósok is vizsgálták, és azt találták, hogy a kapor lévő flavonoidok és egyéb csökkenthetik a vércukorszintet , javítják az inzulinérzékenységet. Egérkísérletekben is szuperül működött – csökkentette a vérzsírt is.
Persze emberkísérletekből még kevés van, de természetgyógyászok ajánlják a napi 1 csésze kaporteát – természetesen orvosi jóváhagyással.
És mi a helyzet a koleszterinnel?
Nem elég, hogy a vércukorral csodát tesz, a kapor még a koleszterinszintet is kordában tarthatja ! A kapor főzete csökkentheti az LDL-t (rossz koleszterin), egyre nagyobb a HDL-t (jó koleszterin). Ez pedig nagyon fontos a szívünk egészsége szempontjából.
A kapor antioxidánsai – mint a kvercetin és kaempferol – szintén segítik a testet: védik a sejteket, csökkentik a gyulladást, támogatják a szív- és érrendszert.
Vese, vízhajtás és méregtelenítés
A kapor könnyed vízhajtóként is működik. Segíti a vesék munkáját, kiüríti a felesleges folyadékot, sókat és salakanyagokat. Ez hasznos lehet ödémánál vagy akár enyhe nyomásproblémáknál is.
Régen a húgyúti problémákra is használták – zsurlóval vagy petrezselyemmel kombinálva pedig még hatásosabb. Ha kicsit puffadsz vagy vizesednek a lábaid – adj egy esélyt a kapornak.
Női bajokra – meglepően hatásos
A népi bölcsesség szerint a kapor kiváló női gyógynövény . Csillapítja a menstruációs görcsöket, segíti a ciklus szabályozását, és még a tejtermelést is fokozza szoptatás alatt.
Ez a hatása a benne lévő fitoösztrogéneknek köszönhető, amiket támogatják a hormonális egyensúlyt. Különösen hasznos lehet változókorban is, amikor minden “felfordul” odabent.
Antibakteriális, gombaölő, immunerősítő
Tudtad hogy a kapor még antibiotikumként is működik ? Illóolajai gátolják a baktériumok (pl. E. coli, staphylococcus) szaporodását, sőt még a gombák ellen is hatásosak lehetnek.
Régen használták szájvízként , fogfájás ellen is – csak meg kellett rágni egy kis kapormagot, és már enyhült is a fájdalom.
Egy bögre béke – Kaportea recept
Recept :
-
1 teáskanál szárított kapormag
-
2,5 dl forró víz
-
10-15 perc áztatás, lefedve
-
Szűrés után ízesítsd mézzel vagy citrommal
Étkezés után segíti az emésztést, reggel éhgyomorra pedig kiegyensúlyozza a vércukorszintedet .
Hogyan szedd, mikor, mire figyelj?
A kaporleveleket virágzás előtt szedd, mert akkor a legfrissebbek és legízletesebbek. A virágzás után jönnek a magok – ezek még értékesebbek. Csak napos, száraz időben szedd, és szellős helyen szárítsd, hogy elkerüld a penészt.
Egy gyors gyomorbalzsam recept
Uborka-kapros ital :
Szeletelj fel egy uborkát, szórj rá szót, egy nagy adag friss kaprot, locsold meg egy kis almaecettel és egy csipet mézzel. Egy-két óra hűtőben, és már kész is – frissít, gyógyít, és beindítja az emésztést .
Összegzés: Kapor – a természet zöld doktor bácsija
A kapor nem egy unalmas zöld díszítés a tányér szélén. Ő egy bölcs, öreg gyógyító , aki a kert sarkából figyel minket. Nem kér sokat: egy kis földet, napfényt – de cserébe rengeteget ad. Segíti a gyomrodat, óvja a szívedet, szabályozza a vércukrot, és még a lelkedet is megnyugtatja egy nehéz nap után.
Tehát ne csak nézd a piacon – vidd haza, használd, főzd, szórd ! A kapor nem csupán egy fűszer, hanem egy kis zöld varázslat a tányér széléről.
Kép forrása : Pixabay.com
Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is – lehet, hogy pont nekik segít egy kis kapor a mindennapokban!